Luustikul on meie ainevahetuses keskne roll täita. Nimelt eritavad luud hormooni nimega osteokaltsiin, mis mõjutab kõhunäärme insuliini tootmist, mida tõestab 2007. aastal Columbia Ülikooli teadlase Gerard Karsenty juhitud uuringus muteerunud hiirtega, kes ei suutnud seda hormooni toota ja haigestusid seetõttu diabeeti.

2010. aasta uuringutes on jõutud järelduseni, et luud mitte ainult ei kontrolli insuliini tootmist kõhunäärmes, vaid insuliin kontrollib ka luude enda kasvamist ja hormoonide tootmist.

Insuliin hoolitseb veresuhkru langetamise eest, stimuleerides keha rakke verest glükoosi vastu võtma, kuid luudes on sellel veel täiesti eriline funktsioon. Insuliin stimuleerib luumoodustajaid ja -hävitajaid rohkem töötama, nii et need ei muundaks ainult luukude, vaid suurendaksid ka osteokaltsiini tootmist ja seega ka kõhunäärme insuliini tootmist.

Kuni süsteem toimib, toodetakse piisavalt insuliini, et keha veresuhkrut sobival tasemel hoida.

2010. aastal, Thomas Clemensi juhitud teadlaste grupp John Hopkinsi Meditsiiniinstituudist Baltimore’ist, tehtud uuringutest geneetiliselt muundatud hiirtega selgus, et kui elimineerida insuliini retseptor luumoodustajate e. osteoplastide pinnal, moodustus ka vähem luukudet ja seega ka väiksem kogus osteokaltsiini. Vanuse kasvades läksid hiired paksuks ja neil arenes välja diabeet. See seletab, miks diabeeti põdevatel inimestel on veres madal osteokaltsiini sisaldus.

Kuid luustik on ainevahetusega seotud veelgi tihedamalt kui üksnes insuliini kaudu. Keha rasvavarud eritavad hormooni nimega leptiin, mis aktiveerib ajutüves närvirakud ning juhendab sümpaatilise närvisüsteemi kaudu osteoplaste luukasvu pidurdama. Hiired, kes ei suuda leptiini toota, kaotavad võime luude kasvu alla suruda ning neil on selle tulemusena 40-50% suurem luumass, kui tavalistel hiirtel.

Rasvavarude tootmine sõltub nende suurusest, seega rasvunud isik toodab rohkem leptiini. Teoorias peaks see luude kasvu ja osteokaltsiini tootmist vähendama, mis omakorda vähendab kõhunäärme insuliini tootmist. Sel viisil viib rasvumine diabeedini.

Kõigest sellest võiks järeldada osteokaltsiini tähtsust diabeedi ravis, sest osteokaltsiin tegeleb haiguse põhjusega – kõhunäärme võimetusega toota insuliini.

Luude ja ainevahetuse seostest võid lähemalt lugeda ajakirja Imeline Teadus augustikuu numbrist, lk 28-31.