Eesti meedias kirjutati hiljuti odavatest toidulisanditest, mida võib laialt leida meie tavakaupluste ja apteekide lettidelt. Oodatult on ka tervisetööstuse toodetesse leidnud tee odavamad ning tervisele kahjulikud GM-koostisosad. See tuletab järjekordselt meelde, et kui läbi igapäevase toidumenüü kõrval jääb midagi olulist toitainetest ning mineraalidest puudu, tuleb hoolikalt otsida tunnustatud ning usaldusväärseid kaubamärke. Kindlasti tuleks vältida neid samu supermarketi lettidel leiduvaid odavamaid (multi)vitamiine jne.

Pikaaegse kogemuse põhjal võib kinnitada, et Solgar ja NaturaMedia on usaldusväärsed kaubamärgid, kes pööravad erilist tähelepanu et nende toodang oleks puhas ja looduslik.

All siis viidatud artikkel GMO vitamiinidest

——————————-

Uudisteportaal Natural News uuris suurt hulka tavapäraseid (ka lastele mõeldud) vitamiinipreparaate ning leidis, et väga suur hulk nende vitamiinide koostisainetest on valmistatud geenmuundatud maisist. Kuid ükskõik millisest geenmuundatud saagist toodetud ainete tarbimisel sööme paratamatult sisse ka Bt-toksiini, mis on loomkatsete abil tõestatud vähitekitaja.

GMO-de tuvastamine nendes vitamiinides on keeruline, sest enamasti on toorained nagu kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup, maltodekstriin ja askorbiinhape nii tugevalt töödeldud, et nende DNA on hävitatud ning nende päritolu tuvastamatu.

Nimekiri koostisainetest, mis sageli pärinevad geenmuundatud toorainest:

 • aminohapped
 • aspartaam
 • askorbiinhape
 • naatriumaskorbaat
 • c-vitamiin
 • sidrunhape
 • maitsestajad (nii “looduslikud“ kui ka “sünteetilised“)
 • kõrge fruktoosisisaldusega maisisiirup
 • tahkestatud taimne valk
 • piimhape
 • maltodekstriin
 • melass
 • naatriumglutamaat
 • sahharoos
 • tekstureeritud taimne valk
 • ksantaankumm
 • vitamiinid
 • pärmitooted (nagu pärmiekstrakt)

Selle nimekirja põhjal on lihtne järeldada, et pea kõik laiatarbe toidukaubad sisaldavad mingil määral GM-toorainet.

Kõige levinum GM-päritolu koostisaine – maltodekstriin

Maltodektriin on pulberjas maisist toodetud tärklis, mida kasutatakse kõikjal toiduainetööstuses täiteainena puuviljapulbrites, joogipulbrites ja vitamiinikapslites, magustajana madala suhkrusisaldusega tervisetoodetes. Kui see ei ole sertifitseeritud kui mitte-GM, saab pigem eeldada, et see pärineb GM-toorainest. Maltodektriini tootev tööstus on nii tugevalt orienteeritud GM-maisi kasutamise peale, et väga raske oleks toota GMO-vaba maltodekstriini. Mõned vähesed firmad seda siiski teevad.

Askorbiinhape

Mingil hetkel on tekitatud illusioon, et askorbiinhape on sama, mis C-vitamiin. Tõeline C-vitamiin on lai valik sünergias toimivaid koostisosi, mitte üks isoleeritud homogeenne molekul. Suur hulk C-vitamiini preparaate pole muu, kui tugevalt rafineeritud GM-maisist toodetud askorbiinhape – sellepärast need ei toimigi. Kui sa tahad tõelist C-vitamiini, siis otsi looduslikke allikaid nagu marjad ja puuviljad. Näiteks  astelpajumarjad on kordades suurema C-vitamiini sisaldusega, kui suurem osa kõiki teisi puuvilju ja marju.

Sahharoos – tihti kasutusel laste vitamiinipreparaatides

Suur hulk odavaid lastele toodetud vitamiine on isegi veel toksilisemad kui täiskasvanute omad, kuna lisaks sukroosile, aspartaamile ja sidrunhappele on seal ka teisi sünteetilisi magustajaid, värvaineid ning GMO-päritolu koostisaineid.

Inimesed võtavad vitamiine lootuses, et see parandab nende tervist, mitte ei tee seda halvemaks. Kahjuks ei ole see tihti tõsi, sest farmaatsiatööstuse toodang on sünteetilised kahjulike lisaainetega produktid, mis toovad tervisele pigem kahju kui kasu. Enamus tervisteadlikke tarbijaid juba teavad, kuidas oma toitumises GMO-toodangut vältida. Oluline on seda laiendada ka vitamiinidele ja toidulisanditele.

GMO-de märgistamine Euroopa liidus

Euroopa Liidus on GM-toorainet sisaldavate toidukaupade puhul kohustulik märkida pakendile, et “Toode sisaldab geneetiliselt muundatud organismi“ või “Toode koosneb geneetiliselt muundatud organismidest“. Kuid seda vaid eeldusel, et GM-tooraine moodustab tootest enam kui 0,9%. Märgistamise nõue ei kehti vahetult toiduks, söödaks või töötlemiseks ettenähtud toodetes leiduvate GMO-de mikrokoguste suhtes tingimusel, et kõnealused GMO-de mikrokogused on juhuslikud ja tehniliselt vältimatud.

Eeltoodud koostisainete puhul on kasutatavad kogused sageli väga väikesed, seega on suur tõenäosus, et ka EL-i turule toodetud vitamiinipreparaadid sisaldavad GM-toorainet. Seega on kõige kindlam eelistada vitamiinide ja mineraalide allikana eelkõige puhast toitu.  Ning kui on vajadus oma toidulauda vitamiinidega toetada, siis küsi müüjalt täpset infot ning eelista mahesertifitseeritud kõrge kvaliteediga vitamiine.

Allikad: www.telegram.eeNatural NewsEuroopa Liidu TeatajaBioneer