Punast riisi saadakse valge riisi fermenteerimisel seene Monascus purpurea abil. Fermenteerimisel tekkinud punase värviga värvitud riis kuivatatakse ja jahvatatakse.

Punase riisi ekstrakt alandab kolesteroolitaset veres ja mõjub soodsalt veresoonkonna haiguste ning kõrgenenud vererõhu korral. Süstemaatiline punase riisi ekstrakti tarvitamine viib üldise ja LDL kolesteroolitaseme langemiseni ning samas HDL-kolesteroolitaseme tõusule.

Pikaaegne punase riisi ekstrakti kasutamine vähendab ubikinooni tootmist organismis ja seetõttu soovitatakse punase riisi ekstrakti kasutamisel lisada ubikinooni toidulisandina.

Punane riis sisaldab monakoliin K-d, mis on identne lovastatiiniga.

Põhimõte “… tervisele kahjulik …” on see, et tarbijad ei pruugi mõista, et monakoliini sisaldaval fermenteeritud punasel riisil, on  sama toime, mis statiinidel. Statiinid tekitavad lihste ja maksakahjustusi.

Statiinid

Statiinid, mida tuntakse ka 3-hüdroksü-3-metüülglutarüül koensüüm A (HMG-CoA) reduktaasi inhibiitoritena (keemiline nimetus), on kõige enam kasutatavad vere lipiidide konsentratsiooni langetavad ravimid. Praegu on kogu maailmas kasutusel 5 statiini: lovastatiin, simvastatiin, pravastatiin, fluvastatiin ja atorvastatiin . Statiinide efektiivsus LDL-kolesterooli (tuntud ka “halva” kolesteroolina) taseme alandamisel kõige sagedamini kasutatava alustusannuse puhul on erinev, olles vahemikus 19% – 37% [Illingworth DR 2000].

Statiine peetakse tänu tõestatud efektiivsusele ning turvalisusele lipiidelangetava ravi kuldstandardiks. Praegu kasutatakse peale statiinide veel nelja tüüpi lipiidelangetavaid ravimeid: resiinid (tuntud ka sapphapete sekvestrantidena), fibraadid, kolesterooli imendumise inhibiitorid ja nikotiinhape .

Statiinide toimemehhanism

Kolesterooli toodetakse kõigis keha rakkudes, suurem osa sellest sünteesitakse maksas. Kõige olulisem selle protsessi kiirust reguleeriv ensüüm on HMG-CoA reduktaas. Statiinid inhibeerivad HMG-CoA reduktaasi, vähendades seega kolesterooli sünteesi maksas.
See omakorda suurendab LDL retseptorite arvu maksarakkude pinnal, mis kiirendab LDL-kolesterooli üleminekut verest maksarakkudesse ning alandab vere LDL-kolesterooli taset.

Suured kliinilised uuringud statiinidega erineva kolesteroolitasemega patsientidel (nii isheemiatõvega kui ilma) näitavad, et peamiselt vähendavad statiinid südame-veresoonkonnapoolsete tüsistuste (aju- ja südameinfarkti) tekke tõenäosust vere kolesteroolitaseme alandamise teel. Järjest enam saadakse aga andmeid selle kohta, et teatud statiinid võivad ateroskleroosi teket pidurdada ka muude mehhanismide kaudu.

Kõrvaltoimed

Iiveldus, kõhulahtisus. Kui nähud muutuvad hullemaks, kindlasti konsulteerida arstiga. Tõsisemad kõrvaltoimed: nõrkus, lihasvalud, palavik, tume uriin, kollakad silmavalged ja nahk võivad viidata võimalikule maksakahjustusele.

Ei ole soovitatav kasutada raseduse ja imetamise ajal.