A-vitamiin tõstab organismi kaitsevõimet paljude nakkus- ja põletikuliselt kulgevate haiguste vastu, täites tähtsat rolli inimese immuunsüsteemis. A-vitamiin on asendamatu nägemis-, paljunemis- ja kasvufunktsiooni seisukohalt, samuti limaskestade, juuste ja naha normaalse seisundi tagamisel. A-vitamiin tõhustab limaskestade uuenemist ja toetab nende loomulikku kaitsevõimet. Ka kaitseb A-vitamiin liigse päikese eest.
Samuti kaitseb A-vitamiin maohaavandite tekke eest ja aitab juba tekkinud haavanditel paraneda. Kilpnäärme normaalseks talitluseks on vaja küllaldasel määral A-vitamiini, samuti osaleb see luukoe ainevahetuses. A-vitamiini on tarvis proteiinisünteesis, kui organism lõhustab valke aminohapeteks. Kui A-vitamiini on liiga vähe, kulub see tervenisti proteiinide moodustumisele ja organismi teised osad jäävad vitamiini kaitsvast toimest ilma. Kui vajakajäämine on liiga suur, koguneb maksa liigselt aminohappeid ja organism ei suuda kasutada neid elutähtsate toitainetena. Seepärast suurendab rohke proteiinisisaldusega toiduvalik vajadust A-vitamiini järele.

A-vitamiini puudus suurendab vähiriski

Uuringutest on ilmnenud, et A-vitamiini madal sisaldus veres suurendab riski haigestuda vähki, samuti südame-veresoonkonnahaigustesse, põletikesse, reumasse, katarakti ja muudesse degeneratiivsetesse haigustesse. A-vitamiini vaegus võib põhjustada ka kuulmise halvenemist, maitse- ja haistmismeele nõrgenemist, muutusi limaskestades ja kesknärvisüsteemis, aneemiat jne.
Organism varub A-vitamiini maksa ja teistesse kudedesse, ka rindadesse. Kui rinnanäärme rakkudes pole piisavalt varuks A-vitamiini, võivad need areneda vähirakkudeks. Juba varasemates uuringutes on täheldatud, et rinnavähist haaratud kudedes on A-vitamiini varud puudulikud. A-vitamiinil on tähtis ülesanne rakkude jagunemise regulatsioonis. A-vitamiin võib koguni ära hoida halvaloomulise raku jagunemise ja muuta kasvajarakud taas normaalseteks.

A-vitamiini puudulikkuse sümptomid

Raseduse ajal võib A-vitamiini vähesus põhjustada lootel muu hulgas luustiku arenemise aeglustumist, kesknärvisüsteemihäireid ja „jänesemokka”. Meestel vähendab A-vitamiini vaegus spermatosoidide hulka ja liikuvust ning võib areneda koguni steriilsuseks. Lastel põhjustab A-vitamiini vähesus organismi vastupanuvõime nõrgenemist haigustele, masendust, samuti nii vaimse kui ka füüsilise arengu peetust. Luudes ning hammastes võib esineda arenguhäireid ja aneemia on tavaline nähtus. A-vitamiini vaeguse tõttu kulgevad lastel näiteks leetrid ja teised nakkushaigused tavalisest raskemalt.
On täheldatud, et vaktsineerimised (sealhulgas MPR – ühendvaktsiin leetrite, mumpsi ja punetiste vastu) kutsuvad esile A-vitamiini varude ammendumise, ja seda seostatakse osaliselt autismi tekkega. A-vitamiini vähesus pärsib immuunsüsteemi, nii et lapsel puudub rakuline immuunsus. Et immuunsüsteemi pikaajaline mälul püsiks, vajab organism 14-hüdroksüretroretinooli. Selle loodusliku aine ainus looduslik allikas on kalamaksaõli. Kui lapsi on ravitud kalamaksõlist saadud A-vitamiiniga, on lapsed paranenud ja paljud autismi sümptomid on kadunud.

A-vitamiini ohutus

Kalamaksaõlist saadava loodusliku A-vitamiini kasutamine on täiesti ohutu. Et saada A-vitamiini mürgistust, tuleks kalamaksõli tarbida normaalkogusest mitukümmend korda suuremal määral mitme kuu vältel. A-vitamiinist tingitud tervisehäireid (kõrvalmõjusid) esineb peamiselt vaid kunstlike, liiga suure A-vitamiini sisaldusega toodete puhul, nii et pole vaja tunda asjatut hirmu, nagu võiks kalamaksaõlist saada liigsel hulgal A-vitamiini.

A-vitamiini allikad.

A-vitamiini saadakse vaid loomsetest toodetest. Parimad allikad on rasvane kala või kalamaksaõli. Teised tähtsamad allikad on maks, munakollane, ehtne puhas või ja rasvane piim.
Kasuta vaid ehtsaid looduslikke vitamiine

Veendu, et A-vitamiin, mida kasutad, on looduslikku päritolu. Peaaegu kõigis mitut vitamiini sisaldavates toodetes ja kalamaksaõlides on nii A-vitamiin kui ka teised vitamiinid toodetud kunstlikult, mistõttu neil puuduvad loodusliku vitamiini mõjud.