Ksenoöstrogeenid on keskkonnas esinevad kemikaalid, mis toimivad organismis östrogeenide sarnaselt (naishormoonid). Neid kemikaale esineb kosmeetikast, plastpurkide ja kuulariteni (http://www.naturalnews.com/022373.html). Ühendid kinnituvad organismis ERR-γ-östrogeeni retseptorite külge, mis mõjutab organismi enda hormoonsüsteemi. Kõige rohkem uuritud ksenoöstrogeene on ftalaadid, bisfenol A (BPA), DDT ja parabeenid.
Ftalaadid – (dibutyl phthalate (DBP) ja di(2-ethylhexyl) phthalate (DEHP), butyl benzyl phthalate BBP või BzBP) – Ftalaadid on meie igapäevakeskkonnas ühed kõige levinumad ained. Ftaalaate kasutatakse peamiselt plastiku pehmendajatena (plastifikaatorina), aga ka mitmete lubrikantide ja lahustite tootmisel, neid leidub nt kosmeetikavahendites, mänguasjades, värvides, liimides, pakendites, pestitsiidides ja põrandakatetes. Ftalaadid on tuntud kui hormonaalsüsteemi talitust kahjustavad ained. Kahtlustatakse ka, et nad on vähkkasvajat tekitavad. DBP, DEHP ja BBP on tuntud kui tõsiste arengudefektide põhjustajad katseloomadel, neil on seos enneaegse rindade arenguga tütarlastel. Ftalaadid võivad kahjustada hormoonsüsteemi ja põhjustada sünnidefekte ning tekitada allergilisi haigusi
Parabeenid – (alkyl parahydroxy Benzoates – butyl/metyl/etyl/propyl/isobutyl paraben)- Kasutatakse šampoonides, seepides, kreemides säilitusainena: avastatud nõrk vastumõju paljunemisvõimele ja soodustav mõju vähi tekkele (igapäevasest kasutamisest tulenevat mõju pole uuritud) – jälgida keemiliste ühendite nimetust, mille lõpus on “parabeen”.
Bisfenool A on koduses majapidamises üks levinumad kemikaale, mida leidub nii toidu säilitamiseks mõeldud plastkarpides kui ka veepudelites ja konservikarpides. Kuigi klaas ei sisalda uuritud kemikaali, on BPA-d tihti kasutatud metallkaante vooderduseks. Mõned teadlased on väljendanud oma muret BPA üle, sest selle looduses mitteleiduva ja östrogeenina käituva kemikaali leidumine toidu pakendites annab toidu sööjatele lisakoguse hormoone. Juba aasta tagasi oli teada, et BPA-ga läbi viidud loomkatsed kinnitasid aine seotust rinna- ja eesnäärmevähiga, varajase puberteediga, hormonaalse tasakaalutusega ja muutustega aju struktuuris.
DDT on lühend ainete segule, milles põhikomponent on diklorodifenüültrikloroetaan (keemiline nimetus 1,1-bis(4-klorofenüül)-2,2,2-trikloroetaan), keemiline valem (ClC6H4)2CHCCl3. DDT on valge kristalne sünteetiline keemiline aine, mis on olnud laialdaselt kasutusel pestitsiidina. Putukatele on see mürgine juba väga väikeses koguses. DDT on keelatud paljudes maades keskkonnamõjude pärast. DDT tekitab toiduahelas hormoonsarnaseid aineid ja loomkatsete käigus on avastatud, et põhjustab vähki. Septembris 2006 WHO lubas DDT võtta uuesti kasutusele sääsetõrje vahendina malaaria piirkondades.
Plastil on tänapäeval keskne roll meie elus. Meil ei lähe ilmselt päevagi, mil me ei puutuks kokku plastiga. Sellest võib aru saada, kui keskne koht on sellel ainel maakeral. Ksenoöstrogeenid ei kogune meie organismi ühe päevaga ega isegi ühe aastaga, kuid võime ette kujutada, mis juhtub nende ksenoöstrogeenikoormatega aastate/aastakümnete jooksul. Alustame sellest, kui kokku arvestada plasttopsidest joodud tee, kohvi jm, hingamisõhus olevad plastiühendid, kosmeetika ja nahahooldusvahendite kaudu organismi imenduvad ained, siis tulemuseks on kõhedust tekitavad kogused ja mõju peab ju kuskil näha olema.
Ksenoöstrogeenidest on avaldatud lugematuid hormoontegevusele äärmiselt murelikuks tegevaid uuringuid.
Harvard School of Public Health: 168 mehel tehtud uuringus leiti, et nendel, kelle verest leiti kõrges kontsentratsioonis ftalaate, oli ka väiksem seemnerakkude hulk ja kvaliteet!!!
Yale School of Medicine: Bisfenol A (BPA) võib tekitada lastel õppimishäireid ja neuroloogilisi probleeme täiskasvanutel.
University of Copenhagen in Enviromental Health Perspectives: 96 poisslapsest oli kõige vähem testosterooni sellistel poistel, kelle ema rinnapiimas oli kõrgeimaid koguseid ftalaate.
– Viimase viiekümne aasta jooksul meeste sperma hulk on vähenenud 50% ja munandi vähki haigestumine suurenenud 600%!!!
University of Rochester in Enviromental Health Perspectives: 134 poisslapsest ebanormaalselt väikesed munandid ja peenis oli sellistel poistel, kelle ema rinnapiimas oli kõrgeimaid koguseid ftalaatide sarnaseid ühendeid.
-Uskumatult suur hulk plastühendeid keskkonnas võib olla üks märkimisväärne tegur, et rahvastiku hormonaalsete häirete esinemissagedus on plahvatuslikult kasvanud. Tasakaalutus ses suhtes ilmselt võibki olla üheks suureks teguriks rinnavähi, eesnäärmevähi, meeleolude vaheldumise, seksuaalse impotentsuse ja tuhandete muude põhjuste tekitajaks.
-Suurenenud östrogeenide hulk teeb meestest vähem mehiseid ja ilming on selgelt näha ühiskonnas. Testosterooni tase on langenud 20% viimase sugupõlve ajal ja samaaegselt on langenud seemnerakkude hulk ja kvaliteet. Hiinas tehti 2001.a uuring, kus 85% üliõpilastest kannatasid steriilsuse käes
– Peame mõtelma, kas mitte suurenenud rinnavähkide arv ei ole seotud sünteetiliste östrogeenide hulgaga.
– Naistel esineb sageli keskkohal ja puusadel olev rasvakiht, ka nendel naistel sageli, kes söövad tervislikult ja liiguvad palju. Probleem ongi müstiline, sest siiamaani on selles süüdistatud rasvu, kuid on viimasel ajal selgelt ümber lükatud paljude uuringutega.
Plast on küll väga mõnus tooraine, tänu millele me oleme saanud arendada uskumatult häid töövahendeid tehnoloogia arenedes. Tooraine kerge kasutus ongi viinud plahvatuslikult toodangu suurenemisele.
– Aastatel 1965 kuni 1995 on maailmas tõusnud plastmassi toodang kahest miljonist 24 miljoni tonnini ja arv järjest kasvab iga aastal.
– Maailmas valmistatakse igal aastal miljoneid tonne ftalaate laste mänguasjadest kosmeetikani ning palju muud. Ftalaadid on kemikaalid, milledega saadakse plastmass pehmeks ja seda kasutatakse peaaegu igas plasttootes.
“You can break it, chop it, shred it, burn it an bury it, but it stubbornly refuses to die”
– Plactic: The Making of a synthetic Century.
-Vaiksel ookeanil laiutab kaks korda nii suur ”plastik saar” nagu Mehhiko. Sellesse piirkonda koguneb ookeanihoovustega meeletuid prügiparvesid, mis koosnevad 80% plastmassist. Selle piirkonna vees on arvatavalt isegi 6 korda rohkem plastmassi kui planktonit.
On öeldud, et teemandid on igavesed, nii on ilmselt ka plastmass. Plasti mõju keskkonnale on ilmne, aga kas kas see hakkab või juba mõjutab ka inimkonna hormonaalset tasakaalu koos ksenoöstrogeenidega?
Vaatleme esmalt mõningaid loomadel avastatud ebanormaalseid tegevusi. Hermafrodiitkalu esineb maakeral üha rohkem. Samamoodi neid kalu söövate kajakate järglasi, konni ja isegi alligaatoreid.
Bisfenol A-d on leitud järvedest, kus kalad ujuvad. 2002. aastal tehtud uuring Proceedings of the National of Sciences leidis, et järvedes, jõgedes ja ojades, milledes oli bisfenoli 0,1 ppb, muutusid konnad hermafrodiitideks.
Samuti on uuringutes leitud, et ka eriti väikesed hulgad bisfenooli tekitab hiirte paljunemisvõimes ebanormaalsust.
“There is every reason to conclude that the effect translates over into humans”
– Toxicology & Industrial Health
-Kas samasuguseid muutusi võime oodata inimestel?
Laboratooriumi testide järgi in vitro Helsinki ja Nummela (2000) reovee analüüs näitas, et ühendid olid hormonaalselt aktiivsed isegi lahustades, olgugi, et ei olnud sellistes kogustes vahetult mürgised kaladele. Reovesi lahustatult sisaldas siis selliseid hormonaalselt aktiivseid aineid, mis muutsid kalade paljunemisvõimet.
Praktikas tähendab see seda, et kemikaalide vältimiseks tasub vältida plastpakendis olevaid jooke, toite ja halva kvaliteediga kosmeetikatooteid. Kõige halvemad on PVC (polüvinüülkloriid) ja polükarbonaat pakendid. Kuumus, ehk kuuma vee laskmine plastpudelisse kiirendab bisfenol A liuglemist jooki/toitu. Plastpudelites ja plastpakendites, kus on märgistus 03 või 07 on sageli ftalaate ja bisfenol A-d ning neid tasub vältida.
Loodustohtri soovitus: võimalusel kasuta klaasist pudeleid/nõusid ja tume klaas on üldiselt parim valik kuna see kaitseb tähtsaid rasvhppeid valguse ja oksüdeerumise eest. Sama kehtib kvaliteetsete veinide ja/ või kasvõi oliivõli kohta.
Fütoöstrogeenid ehk taimsed östrogeenid
On kerge näha, et ainult taimetoitu söövate inimeste hulgas leidub palju enam feminiinseid tunnuseid (eriti meestel) kui kõikesööjate hulgas. Põhjus võib leiduda selles, et näiteks soja sisaldab palju fütoöstrogeene, mille mõju hormonaalsele süsteemile on selgelt olemas, kuid mille kohta on maailmas palju vastukäivaid andmeid ja uuringuid. Seetõttu palju taimseid östrogeene sisaldav toit ja ksenoöstrogeenide koosmõju pole mitte kõige parem valik meie hormonaalsele tasakaalule.
Se ei tähenda mitte seda, et meie hormonaalne süsteem häirub kui me aeg-ajalt plastpudelist vett joome või sööme sojast tehtud pihve, vaid oluline on aru saada lihtsalt probleemi ulatusest ja tõsidusest, et võiksime vähendada eespool mainitud kemikaalide ja mõne toiduaine liigtarvitamist. Oluline on taskaal. Feminiinsusest rääkides rõhutatakse just hormonaalset tasakaalu, mitte seksuaalsust. Füto tuleb ladinakeelsest sõnast ja tähendab taime. Fütoösrogeenid on siis toidust saadavad östrogeeni sarnased ühendid, mille tarbimine pole iseenesest halb või hea asi. Keskne tegur on see ebakõla ja tasakaalutus, mis tuleneb östrogeenikoorma tähelepanuväärsest suurenemisest seoses pikaaegse fütoöstrogeene sisaldavate toitude tarbimisega ja plastühendite järjest suureneva sisaldusega hiilivalt jookides ja toitudes. Kõige rohkem fütoöstrogeene on sojatoodetes ja linaseemnetes (lingaanid).

Kuidas siis saame niigi suurt öströgeenikoormat vähendada?
Järgmised toitained blokeerivad liigöströgeenide tegevuse kehas ehk soovitavalt võiks süüa:
– kapsad, naeris ja redis
– eriti maca juur
– tsitrusviljad
Kuidas suurendada vaba testosterooni hulka kehas?
Keskne ilming nendel, kes kasutavad testostreooni nö doping ainena, on tasapisi lisandunud östrogeenide hulk ja lõpuks munandite taandareng. See tuleneb sellest, et keha muudab liigse testosterooni hoopis östrogeeniks (estrodiliks ja estroniks).
Nõgesejuur
Superürt nõges on võimsaim eelnimetatud muutust takistav toitaine ja nõgesejuurest võib ise väga kergesti valmistada erinevaid tinktuure, teed või jahvatada pulbriks ning lisada erinevate smuutide hulka. Seda võib teha nii, et võtta kindad kätte ja rebida vajalik hulk nõgeseid koos juurtega maast (parim aeg on kevad, aga sügis ka sobib). Pese juured ning kuivata.
Maca-juur
Macas sisalduvad DIM ühendid (dindometaan) inhibeerivad testosterooni muutumist östrogeeniks.
Kuidas lisada testosterooni hulka toiduga?
Mitmed adaptogeenilised ained, eriti punane gingseng, siberi gingseng, tribulus roosijuur ja maca toetavad keha testosteroni hulka. Nende adaptogeenide mõju tuleb paremini esile kasutades neid aineid regulaarselt, kuid tsükliliselt. Võimsaim looduses leiduv fütoandrogeen on männitolm (pollen pini). Hiina meditsiinis nimetatakse seda nimega songhuanfen ja Koreas songwajuks. Männitolm sisaldab peaaegu 20 aminohapet, neist 8 asendamatuid, 30 minaraali, 12 vitamiini ja veel sadu koeensüüme, polüsahhariide, flavonoide ja rasvhappeid. .
Testosterooni tootmist toetavad adaptogeenid:
– Ginseng (Panax ginseng) – aasia ginseng – korea ginseng – punane ginseng
– Siberi ginseng (Eleuetherococcus senticosus)
– Ameerika ginseng (Panax Quinquefolius)
– Tribulus terrestris
– Rhodiolia
– Cordyceps
– Ashwagandha
– Muira puama
– Maca
Testosterooni tootmist toetavad ja muundumist takistavad lisandid
– Arginiin
– Ornitiin
– Kroom
– Tsink
– Seleen
– C-vitamiin
– HMB
– L-glutamiin
– Hera
– DHEA
Androgeensed toitained:
– Kõrvitsaseemned
– Arbuusiseemned
– Passioni seemned
– Pinjaseemned
– Metsik kaer
– Jamsijuur
– Ternespiim
– Põdrasarvest tehtud toidulisandid
Mõni mõttetera õllest
Õlle joomist on peetud üldiselt väga maskuliinseks tegevuseks, kuid kui vaadata kuidas õlles (humal) sisalduvad fütoöstrogeenid mõjuvad meeste seksuaaltegevust langetavalt ja tekitavad väsimust ning vitaalsuse langust, siis õlu on kõike muud kui mehisuse näitaja. Näiteks 65-aastastel meestel võib olla kõrgem östrogeenitase kui sama vanadel naistel ja testosteroonitase langeb 40. eluaastast 70. eluaastani 40%.
Kui tutvuda millise tahes vana meditsiiniteadusega (hiina, ayurveda, kesk-ameerika herbalism jne), siis leidub üks selge mõõtühik ehk tervist on mõõdetud seksuaalsuse, vitaalsuse ja viljakuse abil.
Õlu oli veel 1500. aastal äärmiselt raviv ja psühhoaktiivne stimulant, kuhu fermenteeriti sageli sada erinevat raviürti. Õlu oli sellel ajal seksuaalsust stimuleeriv märjukene, kuid kirik soovis seda maha suruda ning hakkas kontrollima õlletööstust ning kehtestas seaduse 1561, mis siis reguleeris, et õlle valmistamisel kasutatakse humalat.
Vt ka artikkel Mida peaks teadma plastist toidunõude kohta