Siin on loetelu eriti ohtlikest koostisosadest, mida leidub paljudes kosmeetikatoodetes, sampoonides ja hambapastades: (buduaar.ee)

DIAZOLIDINYL UREA- Diazolidinüül karbamiid. Kasutatakse antiseptikuna. Võib eraldada formaldehüüdi, mis on väga mürgine.

IMIDAZOLIDINYL UREA- Imidazolidinüül karbamiid. Parabeenide järel teisel kohal kõige enam kasutatavatest säilitusainetest kosmeetikatoodetes. Võib põhjustada dermatiiti,eraldada formaldehüüdi. Seda on leitud: beebišampoonides, tavašampoonides, vanni- ja kehaõlides, kehapulbrites, lõhnaõlides, niisutajates, meigis.

DIETHANOLAMINE (DEA)- Dietanoolamiin. Kasutatakse laialdaselt selle aine emulgeeriva ja vahutava toime pärast. On seostatud allergiliste reaktsioonide ja silmaärritustega.

TRIETHANOLAMINE (TEA)- Trietanoolamiin. Kasutatakse puhastusvahendina. Võib tekitada ülitundlikkust. Pikem kokkupuude on väga ärritav ja mürgine. CIR soovitab seda kasutada väikeses koguses ning sellistes toodetes, mis maha loputatakse, nagu nt šampoonid. Sellegipoolest on leitud seda ka näiteks keha- ja käteemulsioonides. Kui TEA kombineerub nitraatidega, moodustuvad vähki tekitavad nitrosamiinid. TEA-d on leitud: vannipulbrites, raseerimiskreemides, seepides ja šampoonides.

PARABENS (methyl-, propyl-, butyl-, ethyl-, isobutylparaben)- Parabeenid
Kõige laialdasemalt kasutatud säilitusained. Võivad põhjustada nahaärritusi ja lööbeid. Neil on avastatud nõrk östrogeene imiteeriv omadus. Parabeene on leitud rinnavähis. Kuna parabeenid on väga odavad ja efektiivsed, kasutatakse neid väga laialdaselt, 75-90 % nahahooldustoodetest sisaldab neid, isegi beebitooted ja mõned niinimetatud „naturaalsed“ tooted sisaldavad parabeene. Kosmeetikatootjad ise ütlevad, et säilitusaineid on vaja, kuid parabeenide kõrval on olemas ka teisi, palju ohutumaid ja isegi looduslikke säilitusaineid. Lihtsalt need on kallimad ja kosmeetikafirmad ei saaks sel juhul nii palju kasumit. Parabeene on leitud: beebide nahahooldustoodetes, puhastajates, deodorantides, niisutajates, näokreemides, meigitoodetes (k.a lauvärvides), küünelakkides, šampoonides ja teistes juuksetoodetes, päevituskreemides jne.

MINERAL OIL, PETROLATUM, PARAFFIN, PARAFFINUM LIQUIDUM, PETROLEUM JELLY- Mineraalõli, petrolaatum, parafin, vaseliin. Mineraalõlid, petrolaatum jt on kõrvalproduktid, mis saadakse petrooleumist bensiini valmistamisel. Kuna see on kõrvalprodukt ja seda saadakse alati väga suurtes kogustes, ei maksa see peaaegu mitte midagi ja seetõttu kasutavad seda enamus kosmeetikafirmadest. Seda enam, et keskmise tarbija jaoks tundub koostisosa „mineraalõli“ pakendi sildil ohutu ja selle taga ei osata selle päritolu ja kahjulikkust näha.
Mineraalõlid on enamuste beebitoodete võtmekomponendiks. Enamasti beebiõlid koosnevadki vaid mineraalõlist ja sünteetilisest lõhnaainest!
Mineraalõlide suurimaks kahjuks nahale on see, et need tekitavad nahale nn „kilekoti efekti“ ega lase nahal kui inimese suurimal enesepuhastusorganil korralikult toimida.
Mineraalõlid moodustavad nahale kile, mis takistab hooldavate ainete imendumist ja jääkainete eraldumist. Nad ummistavad poore.
Mineraalõlisid sisaldavaid kreeme kasutades kogunevad mürkained ja bakterid nahka ja selle tagajärjel tekivad vistrikud ja nahk muutub elutuks.
Mineraalõlid takistavad naha normaalset ainevahetust ja pikaajalisel kasutamisel hoopis kuivatavad nahka. Neil pole mingisugust nahka toitvat toimet.
Õhuke plastikutaoline kiht, mis tekib nahale peale mineraalõlide kasutamist, aeglustab drastiliselt D-vitamiini tootmisprotsessi. Kohe, kui satume päikese kätte, hakkab nahk tootma D-vitamiini, mis on üks vajalikumaid aineid meie keha jaoks. Nahka kattev mineraalõlidest tekkinud kile ei lase sellel protsessil aga aset leida. On arusaadav, et sellest võib tekkida D-vitamiini puudus, mis on eriti ohtlik just lastel.
Uuringute käigus on leitud ka seda, et kui laste ja vanurite nahal kasutada mineraalõlisid suures koguses, võivad need tekitada kopsupõletiku taolise seisundi. Tungivalt soovitatakse just eriti rasedatel lõpetada mineraalõlisid sisaldavate toodete kasutamine, kuna väiksemgi kogus võib sisse hingamisel ohtlikuks osutuda (kopsupõletiku arenemine või allergilised reaktsioonid).

PROPYLENE GLYCOL- Propüleenglükool. Gaasist saadud vedelik, mida kosmeetikas kasutatakse niisutajana. See tungib kergesti läbi naha ja võib nõrgendada valkude ja rakkude struktuuri. Kasutatakse antifriisis ja pidurivedelikes!
Kuna Propüleenglükool tungib nii kiiresti läbi naha, hoiatakse selle kokkupuutest nahaga, et vältida selliseid tagajärgi nagu aju-, maksa- ja neeruhälbed.
On leitud: deodorandid, beebide nahahooldustooted, juuksehooldustooted, niisutavad kreemid, suuveed ja raseerimistooted.

SODIUM LAURYL SULFATE (SLS), SODIUM LAURETH SULFATE (SLES)- Naatriumlaureaatsulfaat, Naatriumlaureüülsulfaat
Tööstuslikud puhastusvahendid, mis võivad põhjustada tõsiseid tervisehädasid. Kasutatakse autopesu-, garaazipesu- ja mootoripuhastusvahendites, ning enamuses kosmeetikatoodetes, mis vahutavad (šampoonid, hambapastad, vannivahud, näopuhastus- ja kätepesuvahendid). Neid kasutatakse, kuna nad on odavad. Väga väike kogus SLS ja SLES toodab suure koguse vahtu. SLS ja SLES võivad kahjustada maksa, kopse, immuun- ja närvisüsteemi. Võivad tekitada silmaärritusi, hingamisteede kahjustusi.
SLS ja SLES püsivad kudedes kuni 5 päeva ja võivad moodustada nitraate ja nitroosamiine (kantserogeensed ained).

DIMETHICONE- Dimetikon
Niisutamiseks kasutatav silikoon, mis tekitab nahale sellise kihi, mis ei lase nahal hingata ega jääkaineid väljutada. Kui seda ainet sisaldavat toodet palju kasutada, võib see koguneda maksa ja lümfisõlmedesse ning lõpuks kasvajaid moodustada. On leitud: kreemides ja kehaemulsioonides.

FORMALDEHYDE- Formaldehüüd
Toksiline kemikaal, mida kasutatakse liimi valmistamisel, aga ka säilitusainena mõningates kosmeetikatoodetes. See on kantserogeenne ja neurotoksiline. Selle aine neelamine ja suures koguses sisse hingamine võib olla surmav. Võib tekitada spasme, hingamisraskuseid, turseid ja kopsupõletikku. On leitud: beebišampoonides(!), vannivahtudes, deodorantides, juuksehooldustoodetes, suuvees, hambapastades ja küünelakkides.

TRICLOSAN- Triklosaan
Kasutatakse antibakteriaalse ainena deodorantides, hambapastades, vedelseepides. See on bioakumuleeruv aine, mis jääb pidama rasvkudedesse ega lagune seal. Vähkkasvaja oht.

ISOPROPYL ALCOHOL- Isopropüül alkohol
Väga kuivatav ja ärritav. Lõhub naha immuunsusbarjääri, muutes selle vastuvõtlikumaks bakteritele ja viirustele. Valmistatud propüleenist, petrooleumi derivaadist. See võib käituda „kandjana”, kiirendades teiste ohtlike ainete imendumist nahka.
Võib tekitada pruune laike ning kiirendada naha vananemisprotsessi. Selle aurude sisse hingamine võib tekitada peavalu ja –pööritust, depressiooni, oksendamist ja isegi koomat.

1,4-DIOXANE- 1,4-dioksaan
Kantserogeenne aine, mis kergesti imendub nahka. Võib tekitada silma- ja nahaärritust ning kahjustada närvisüsteemi, maksa ja neere. On leitud: šampoonides, dušigeelides, niisutavates emulsioonides ja teistes nahahooldustoodetes, mida on looduslikuks nimetatud.

PHTHALATES- Ftalaadid
Kasutatakse naha niisutajana, aga ka plastiku pehmendajana. Mõjutavad hormoonide käitumist, mõjuvad halvasti viljakusele. Ohtlikud rasedatele naistele ja sündimata lastele. Tuntud kui tõsiste arengudefektide tekitajad katseloomadel.

FRAGRANCE, PARFUME- Lõhnaained
Sünteetilised lõhnaained võivad mõjutada kesknärvisüsteemi, häirivad metabolismi, hormoonide tööd. Võivad tekitada peavalu,-pööritust, hingamisraskusi, lööbeid, oksendamist, hüperaktiivsust ja tundlikust.

TALC- Talk
Kasutatakse dekoratiivkosmeetikas ja nahale raputamiseks. Talk sisaldab aineid, mis provotseerivad kopsu- ja munasarjavähki. Seetõttu ei tohiks puudrit, mis sisaldab talki, kasutada näol, kõhul ja genitaalide piirkonnas.

Usaldatav looduskosmeetika järgmistelt firmadelt (ilma ohtlike kemikaalideta): Akamuti, Trevarno Skincare, Weleda, Dr Hauschka, Handmadenaturals, Urtekram.

Vt. ka artiklit loodustohtri poolt

Päikesekreemide turvalisus

Environmental Working Group (EWG) – maikuus avaldatud raporti järgi ainult alla 10 % kõikidest päikesekreemidest võime pidada turvaliseks ja tõhusaks.

Kõrgete kaitseprotsentidega  kreemid ei kaitse piisavalt UVA kiirguse eest ja kahjustavad nahka.Üks suur probleem on kreemides sisalduv sünteetiline A-vitamiin (retinüülpalmitaat), mida leidub isegi 40 % kreemis. Uuemate andmete põhjal teatakse, et retinopalmitaat kahjustab nahka ja kasvatab nahavähi riski. Üks väga suur riskifaktor on ka kreemides sisalduva oksibentson-nimeline ühend. Kasutatakse ka nime Bentsofenon-3, mida leidub isegi 60 % päikesekreemides. EWG andmete järgi bentsofenon imendub läbi naha ja naha kaudu vereringesse.

Nagu eelpool kirjeldatud, müügis olevad kaitsekreemid sisaldavad suurel hulgal keemilisi ühendeid ja sünteetilisi vitamiine, mis ei ole tervisele kasulikud, vaid suisa kahjulikud.

Loodustohtri soovitus: et kaitsa nahka liigse kiirguse eest, kasutada piisaval hulgal looduslikku A-vitamiini, mida leidub kalamaksaõlis ja looduslikku beetakaroteeni, et valmistada nahk ette, et välitada nahapõletusi ning päikesekreemina on hea kasutada külmpressitud kookosõli. Hea kaitsevahend on spetsiaalsed kaitsesärgid.

http://www.ewg.org/2010sunscreen/full-report/