C-vitamiin suurendab organismi jõudlust ja on tõhus abi ka vähiravis
tõestab uus uuring, mis viidi läbi Otago Ülikoolis, Christchurchis, Uus-Meremaal.
Uuringus selgitati välja, kas vähirakkudes on üldine C-vitamiini tase madalam kui tervetes rakkudes ja kas sellel on mingi seos vähirakkude vohamisega ning allumatusega keemiaravile.
Uuringus selgus, et vähirakud ei suuda C-vitamiini vajalikul määral talletada. Madala C-vitamiini tasemega vähirakkudes on kõrge proteiin HIF-1 tase, mis paneb nad stressitingimustes vohama.
Seega on vähivastases ravis C-vitamiini manustamine äärmiselt vajalik.
vt. lähemalt: http://www.otago.ac.nz/news/news/otago009857.html
Veeslahutsuv C-vitamiin ehk askorbiinhape on antioksidant, mis aitab kaasa luu ja hammaste moodustumisele ning on vajalik teiste antioksüdantide tõhusaks tomimiseks.
C-vitamiin on ülioluline organismi mitmetes biokeemilistes reaktsioonides. Ta parandab organismi foolhappe ainevahetust ja valgeliblede tegevust, tõstes keha vastupanuvõimet põletike vastu. Samaaegselt aitab kaasa raua ja mitmete muude mikroelementide imendumisele soolestikust. C-vitamiin on kasulik ka nahale. Paljud uuringud näitavad, et haavad paranevad paremini kui C vitamiini saamine on piisav.
Need, kellel on kõrge kolesterool, saavad abi C vitamiinist.
C-vitamiin aitab kaitsta keskkonnamürkide eest, aitab vältida väsimustunnet, infektsioonhaiguseid ja aneemiat. Astmaatikud on saanud abi, samuti lapsed, kellel on ADHD.
C-vitamiini puudus tekitab väsimust, sageli esinevaid infektsioonhaigusi, isutust ja aneemiat. Pikalt kestnud C-vitamiini puudus tekitab skorbuuti.
C-vitamiini saab tsitrusviljadest, marjadest nagu mustsõstardest, astelpajust, inkamarjadest, camu camu’st (maailma üks C-vitamiini rikkamaid marju!).
Praeguste soovituste kohaseid annuseid arvestades, on C vitamiini kogused olnud liiga madalad. Naistel 80 mg ja meestel 150 mg päevas on piisav kogus ja vastab umbes 57 µmol/l vereanalüüsis.